Kráľovská rodina

Slávni Tudorovci
Pohľad do histórie nemôže uškodiť. Zvlášť v prípade Anglicka, ktoré dejiny nijako nešetrili. Zrekapitulujme si, kto v Anglicku vládol a vládne. Po stredovekej krutovláde Richarda III. nastúpil na trón prvý panovník zo slávneho rodu Tudorovcov. Najznámejším bol Richard VIII, ktorý kvôli svojmu rozvodu presadil v zemi anglikánsku cirkev. Jeho dcéra Mária I. sa naopak preslávila prezývkou “Krvavá Mary“, pretože prenasledovala všetkých nekatolíkov. Najslávnejšia je Alžbetínska kultúrna epocha pod vládou Alžbety I. . Anglicko postupne rozkvitá a v 16. storočí kultúrne ožíva. Na londýnskych uliciach ste mohli stretnúť Marlowa alebo Shakespeara.

Odvážni Stuartovci
Na začiatku 17. storočia sa karta osudu obrátila proti mocnému rodu Stuartovcov. V tejto neľahkej dobe navyše silneli sociálne problémy krajiny. Búrlivá atmosféra bola vyhrotená verejnými  konfliktmi a zánikom republiky. Tieto čas preslávil “lord protektor” Oliwer Cromwell. Skôr než o demokratickú republiku, však išlo o striktnú vojenskú diktatúru. V polovici 17. storočia boli Stuartovci vzatí na milosť, a ich vláda bola obnovená.

Keď Angličanom vládol Holanďan.
Avšak zaslepení Stuartovci stále presadzovali svoje záujmy a budovali absolutistické pozície. Preto bol v roku 1688 povolaný na anglický trón holandský kráľ Viliam III. Oranžský s manželkou Máriou. Začínajú spolupracovať s parlamentom a stabilizujú pomery v krajine. Konečne sa rodí anglická konštitučná monarchia.

Od Hannoverovcov k Windsorovcom.
Rod Hannoverovcov nastúpil na trón v 18. storočí. Juraj I. nevedel anglicky a tak svoje povinnosti delegoval na poradcu Roberta Walpola, ktorý ako prvý ministerský predseda býval na slávnej Downing St. 10. Obrovský vzostup krajiny prišiel za Viktoriánskej Éry. Ďalší panovník Edward VII. sa preslávil skôr svojimi aférkami než vládnutím. Londýn zažíval dobu rozmachu. V meste začali jazdiť prvé autobusy, budovali sa siete luxusných hotelov, na ktorých čele bol Ritz. Plány a rozmach pretrhala až I. svetová vojna. Sotva sa Anglicko otriaslo z tejto hrôzy, museli čeliť svetovej vojne číslo II.. Povojnové Anglicko sa obnovovalo veľmi ťažko. Bola to dlhá a namáhavá práca, ale dnes sú za ňou vidieť plody svetovej slávy a úspechu.

Alžbeta II. a jej rodina.
Windsorovci panujú od roku 1917. Alžbeta II., dnešná anglická kráľovná, je na tróne od roku 1953. Jej syn Charles sa preslávil s nešťastnou svadbou s Lady Dianou, princeznou z Walesu. Dnes je druhý krát ženatý so svojou dlhoročnou priateľkou Camillou Parker Bowlesovou. Asi len Boh a kráľovná vedia, kto po nej usadne na trón. Ťažko povedať či to bude syn Charles, alebo stále populárnejší princ William, ktorého svadba s krásnou Kate uchvátila svet. Naživo ich svadobný bozk pozrelo priamo v Londýne viac ako milión ľudí. Novomanželia budú nosiť titul vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge, čo sú vo Veľkej Británii najvyššie šľachtické tituly hneď po kráľovskom.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress