Londýn letecky

Londýn je dnes vďaka nízkonákladovej leteckej doprave dostupný takmer pre všetkých. Vybrať sa letecky do Londýna na koncert, futbal, vianočné nákupy či na víkend s priateľmi nebolo nikdy ľahšie. Z Bratislavy alebo Košíc sa lieta na londýnske letiská Stanstead alebo Luton, na dve z piatich medzinárodných letísk v Londýne, ktoré sú dostupné aj Viedne, Brna, Ostravy a Prahy.

Zoznam londýnskych letísk:

London Heathrow je najväčšie letisko v celej Veľkej Británií. Nachádza sa 32 kilometrov západne od centra, preto má najlepšie spojenie do mesta metrom, ale aj vlakom (Heathrow express) a autobusom (Heathrow connect do London Paddington – západný Londýn).

Lacné letenky- Londýn check

londyn-leteckyLondon Gatwick je druhé najrušnejšie letisko vo Veľkej Británií. Nachádza sa 45 kilometrov južne od Londýna, a s centrom ho spája vlak (Gatwick express, First Capital Connect) a autobusové spojenie (Easybus, National express).

London Luton leží 55 kilometrov severne od Londýna, cieľové letisko hlavne pre nízkonákladové letecké spoločnosti. Do Londýna sa dostanete vlakom (First Capital Connect, East Midlands Trains) alebo autobusom (Luton – London Greenline, Easybus).

London Stanstead sa nachádza 64 kilometrov severovýchodne od Londýna, je druhou základňou nízkonákladovej leteckej dopravy. Do centra vás odvezie autobus (Easybus, National express) alebo vlak (Stansted express), ktorého nástupište sa nachádza priamo pod terminálom.

London City leží len 10 kilometrov východne od centra Londýna. Využívané je hlavne biznismenmi a politikmi.

Doprava v Londýne

Po prílete môžete Londýn preskúmať viacerými spôsobmi. Najrýchlejším dopravným prstriedkom je metro. Označované ako „underground“ (nazývané aj „tube“), je najpoužívanejším spôsobom dopravy, každá linka má svoj názov aj farbu, pre ľahšiu orientáciu. Premáva každých 10minút. Je najstarším metrom na svete.
Klasické červené poschodové autobusy, doubledeckery, typické pre Londýn, ktoré sú v súčasnosti vytláčané už novými typmi. Narozdiel od metra jazdia aj v neskorých nočných a skorých ranných hodinách, jazdia v častých intervaloch. Zvykom sú aj tri autobusové zástavky vedľa seba a na svoje číslo si musíte zamávať.
Taxík nájdete ich takmer skoro všade, zastaviť ich môžete aj priamo na ulici, ak majú rozsvietené svetlo „Taxi“ alebo „For hire“, charakterizuje ich čierna farba. Tu siahnete hlbšie do kapsy a nezaručujú ani najrýchlejšiu prepravu kvôli hustej premávke.

 letenky-londýn

Spôsob, ktorým si môžete uľahčiť dopravu a hlavne ušetriť, je využitie „London passu“. Zahrňuje cestovné náklady a dokonca aj vstupy do viac ako 55 zaujímavých miest Londýna. Preskočíte tak dlhé fronty na lístky a cena sa pohybuje v závislosti od počtu dní, na ktorý si ho zakúpite. Predávajú sa na 1 až 6 dní.

So let´s fly to London!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress