Pamiatky a zaujimavosti

Londýnske pamiatky a zaujímavosti

Big Ben a parlament
Hodinová veža bola postavená podľa návrhu architekta Sira Charlesa Barryho pri rekonštrukcii pôvodného Westministerského paláca, ktorý bol zničený pri rozsiahlom požiari v roku 1834. 93 metrov vysoká veža s hodinami ktorá sa týči na severo-východnom konci Westminsterského paláca alebo jej hlavný zvon (Big Ben), sa stala jedným z typických symbolov Londýna. Hlavný zvon má hmotnosť 13,762  ton a samotné srdce 203kg. Pôvodne bol naladený na tón E. Vo zvonici sa okrem hlavného zvonu Big Benu, nachádza štvorica menších zvonov, ktoré ohlasujú štvrťhodinu.  Samotné hodiny sú povestné svojou presnosťou, napriek tomu že ich autor bol hodinár – amatér Edmund Backett.

Budova parlamentu je rozdelená na dve časti – hornú a dolnú snemovnu. Pokiaľ chcete parlament navštíviť osobne, musíte sa objednať minimálne 3 mesiace vopred. Počas pekných slnečných dní je priestranstvo vedľa parlamentu hojne využívané ako oddychová zóna, môžete si tu posedieť na trávnatom priestranstve a vychutnávať krásy Londýna.

Lacné letenky- Londýn  check

Ubytovanie v Londýne  check

Tower Bridge

Zdvíhací most ponad riekou Temža stojí vedľa pevnosti Tower of London podľa ktorej je pomenovaný. 65 metrová stavba v gotickom štýle je často nesprávne označovaná ako Londýnsky most (London Bridge), ktorý je v skutočnosti hneď nasledujúci most po prúde rieky. Stavbu mosta začali v roku 1886, trvala 8 rokov a stála približne milión libier. Most slávnostne otvoril v roku 1894 princ z Walesu, budci kráľ Eduard VII a jeho žena Alexandra Dánska.

Budova si rýchlo vyslúžila nelichotivú povesť ako raj zlodejov a prostitútok a v roku 1910 ju dokonca uzavreli. Most je posledným mostom pred ústim rieky Temže do mora. Ak sa rozhodnete pre prehliadku mosta, môžete sa pokochať vyhliadkou na celý Londýn. V oboch vežiach môžete vidieť dobové fotografie, rukopisné dokumenty, film o stavbe mosta, technické múzeum, ale aj motory ktoré dokážu zdvihnúť most za 90 sekúnd, aby umožnili pod ním preplávať lodiam. Okrem bežnej prehliadky je pre Vás pripravená aj špeciálna V zákulisí, ktorá Vás prevedie riadiacim centrom, ktoré nahradilo pôvodné parné stroje. Mostné rámy sú zdvihnuté približne päťstokrát do roka.

Tower of London

Z prehliadky Tower Bridge to je naskok do ďalšej historickej pamiatky uprostred Lodnýna. Tower of London, alebo aj Pevnost a palác jej veličenstva ako znie oficiálny názov. Viliam Dobyvateľ nechal postaviť v rokoch 1066 až 1087 z bieleho mramoru White Tower (Bielu vežu), ktorá je historickým jadrom stavby. V 12. storočí bola okolo pevnosti vybudovaná vodná priekopa.

Trochu nenápadná budova skrýva jedny z najcennejších pokladov Londýna. Budova od svojho vzniku slúžila na rôzne účely. Najskôr ako pevnosť, následne väzenie pre vyššie vrstvy, bola tu však aj mučiareň, popravisko, alebo zbrojnica. Od 13.storočia sa stala tiež pokladnicou. Vo vnútri sú od 14.stročia ukryté a pozorne chránené britské korunovačné klenoty. Tower bránia typickí Beefeatri v červených uniformách. Ako hovorí stará legenda – jeden z nich Ravenmaster sa stará o blaho 8 havranov obývajúcich pevnosť. Podľa starodávnej legendy totiž havrani nemôžu opustiť Tower, inak britská monarchie zanikne.

Piccadilly Circus

Jedno z najexponovanejších miest v Londýne susedí s hlavnými nákupnými a zábavnými centrami. Exkluzívna pozícia v srdci West End-u a status jednej z najrušnejších dopravných križovatiek činí z Piccadilly Circus obľúbené miesto schôdzok a turisticky príťažlivú atrakciu.

Piccadilly Circus je spojený s ulicou Piccadilly, hlavnou triedou, ktorá sa prvý krát spomína v roku 1626 ako Piccadilly Hall, nazvaná podľa domu patriacemu krajčírovi Robertovi Bakerovi. Baker predával rôzne druhy límcov a golierov, ktoré sa označovali názvom piccadills.

Námestie je známe predovšetkým vďaka neónovým reklamám, ich predchodkyne – reklamné tabule tu “zdobia” budovy už od začiatku 20.storočia. Od roku 2005 zostalo na námestí posledných päť reklamných neónových panelov. Na námestí sa nachádza Shaftesbury Memorial Fountain postavená v rokoch 1892-1893, ktorá sa stala londýnskou ikonou. Na vrchole fontány je okrílená postavička Anjel kresťanskej charity (Anteros), všeobecne nazývaný ako bôžik lásky Eros, ktorý Vás nasmeruje na Trafalgárske námestie.

Westminsterské opátstvo

Originálny názov Westminster Abbey, oficiálne tiež Kolegiálny kostol sv. Petra je gotická stavba veľkosti katedrály. Nachádza sa v blízkosti Westminsterského paláca, sídla britského parlamentu, neďaleko je tiež Big Ben. Opátstvo je tradičným miestom korunovácií i posledného odpočinku anglických panovníkov. Už od roku 1066 je tiež miestom odpočinku všetkých panovníkov. Okrem panovníkov je tu pochovaných takmer 400 ďalších známych osobností Anglickej histórie.

Katedrála svätého Pavla

katedrala svätého PavlaSt Paul`s Cathedral stojí na Ludgate Hill v Lodnýne a je sídlom Acibiskupa londýnskeho. Súčasná stavba je už štvrtou katedrálou svätého Pavla na rovnakom mieste (predchádzajúce zničil požiar, chátrali, alebo boli prebudované) a pochádza zo 17. stroročia.

Londýnska diecéza bola založená roku 604 a zasvätená svätému Pavlovi. Oblasť Ludgate Hill, kde sa katedrála nachádza, bola vždy spojená s náboženstvom. Predpokladá sa, že tu bol pôvodne staroveký megalit a neskorší chrám zasvätený bohyni Diane. Vo vnútri katedrály sa nachádzajú plakety, sochy a pamätníky venované širokému spektru osobností. Hlavná časť je venovaná členom britskej armády. Posledným významným obradom ktorý tu britská kráľovská rodina absolvovala bol kráľovský sobáš princa Charlesa a Diany Spencerovej.

Trafalgar square

Trafalgárske námestie sa nachádza v centre Londýna a je pomenované podľa Bitky pri Trafalgári v roku 1805, v ktorej zvíťazilo britské námorníctvo vedené Horatiom Nelsonom v poslednej veľkej námornej bitke plachetníc nad španielsko-francúzskou flotilou. Pôvodne sa námestie využívalo ako kráľovské stajne, až okolo roku 1845 dostalo súčasnú podobu.

Dominantou námestia je Nelsonov stĺp obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Na námestí nájdete viaceré významne stavby a budovy ako National Gallery, National Portrait Gallery, Canada House, South Africa House, alebo kostol St. Martin in the Fields (Kráľovský farský kostol Sv. Martina v poliach)

Trafalgárske námestie je veľkou turistickou atrakciou a čiastočne k tomu prispeli i miestne holuby. Obľúbenou činnosťou turistov i londýnčanov bolo ich kŕmenie, čo viedlo k ich masívnemu premnoženiu. V súčastnosti sa ich tu nachádza okolo 35 000 a značne znečisťujú námestie. (webcamera)

Ďalšie  pamiatky a zaujímavosti z Anglicka:

Greenwich nultý poludník

British library

Downing Street n. 10

China Town

Uffingtonsky biely kôň

Uffingtonský biely kôň, ktorý sa týči nad Údolím bieleho koňa patrí k najväčším, aj keď nie jediným vyobrazením podobného druho v Anglicku.Na rozdiel od prehistorických skalných kresieb, nie je tento 112 metrov dlhý obraz vyrytý do skaly. Dávni predkovia tu starostlivo odstránili zeminu aj s vegetáciou, až narazili na biele kriedové podložie.  Podľa archeológov sa tak udialo v dobe bronzovej, teda v  období od 1400 pred n.l. až 700 pred n.l.. Postavu koňa je potrebné neustále udržiavať. Podľa historických prameňov, tak robili miestni obyvatelia každých 7 rokov vždy pri letnej rovnodennosti.

Uffingtonský biely kôň má svoju zmienku na pergamene už z roku 1072, no predlohou na mince sa stal už v dobe železnej. Dodnes nie je známy presný dôvod jeho vzniku.

Stonehenge

Stonehenge, AnglickoStonehenge je jedna z najtajomnejších prehistorických pamiatok v Anglicku. Tiež známa ako Stan-heng, alebo Chorea Gigantum. Nachádza sa v anglickom grófstve Wiltshire, približne 3 km západne od mestečka Amesbury na Slisburskej pláni. Pamiatka pozostáva z priekopu, ktorá je obkolesená štruktúrou z kamenných  blokov, ktoré sú opäť obkolesené viacerými kruhmi pozostávajúcimi z kameňov. Oba najnápadnejšie kamenné kruhy sú pritom vonkajším kruhom z kamenných pilierov, na ktorých sú položené dalšie kamene ako trámy. Nie je presne doložené čo názov pamiatky znamená. Slová z ktorých je názov zložený prešli storočiami vývojom a tak existuje viacero teórií. Jedna z nich hovorí o zavesenom kameni iná o kamennej šibenici.

Archeologické dôkazy ukázali, že Stonehenge slúžilo ako pohrebisko. Podľa doby spopolnenia sa zistilo, že pohreby sa tu uskutočňovali už 3000 pnl, kedy bola postavená prvá priekopa okolo pamiatky. Pochovávanie mŕtvych tu pokračovalo ďalších 500 rokov. Stonehenge prešlo viacerými prestavbami, kedy drevené časti boli plne nahradené kameňom. Pamiatka je zaradená do svetového dedičstva UNESCO a patrí k najnavštevovanejším vo Anglicku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress